Burgas – przewodnik turystyczny

Burgas to 200-tysięczne miasto w Bułgarii nad Morzem Czarnym.  Miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym w południowo – wschodniej Bułgarii.

Miasto Burgas założone zostało w XVIII wieku na miejscu XIV-wiecznej warowni Pirgos. Dziś Burgas jest czwartym, co do liczby mieszkańców, największym miastem w Bułgarii.

Ciekawostką jest fakt, że przez kilka miesięcy mieszkał w Burgas największy polski poeta romantyzmu, Adam Mickiewicz. W dzisiejszym Burgas odnajdujemy ślady po jego pobycie. W głównym miejskim parku znajduje się pomnik polskiego wieszcza, a jedna z ulic miasta nosi nazwę Adama Mickiewicza.

 

Molow w Burgas
Molo w Burgas, fot. Anestiev, Pixabay.com, CC0

Nad burgaskim brzegiem Morza Czarnego znajduje się promenada oraz duże molo, zbudowane jeszcze w latach komunistycznych. Molo, mimo upływu lat, jest jedną z ważnych atrakcji Burgas. Gwoli ścisłości należy dodać, że obiekt przeszedł już niejeden remont i obecnie prezentuje się całkiem nieźle.

Burgas - pomnik
Burgas, fot. Anestiev, Pixabay.com, CC0

Komunikacja i transport

Na terenie miasta znajduje się dworzec kolejowy, z którego kursują pociągi do – między innymi – Warny, Sofii, Płowdiw, Moskwy czy Stambułu. W mieście znajduje się także dwa dworce autobusowe – Zachodni (Avtogara Zapad ) i Południowy (Avtogara Jug).

Burgas, Dworzec kolejowy
Burgas, fot. Anestiev, Pixabay.com, CC0

10 kilometrów na północ od Burgas, w miejscowości Safarowo, zlokalizowany jest port lotniczy. Lotnisko w Burgas (kod lotniska: BOJ) to jedno z największych lotnisk w Bułgarii. Z lotniska Burgas do Burgasu, Słonecznego Brzegu czy Nesebyru dojechać można regularnymi liniami autobusowymi.

Burgas – co zobaczyć, gdzie trzeba być

Dużą atrakcją miasta jest, zlokalizowany tuż przy brzegu morza, Park Nadmorski. W Nadmorskim Parku znajduje się, miedzy innymi, teatr pod gołym niebem, wspomniany wyżej pomnik Adama Mickiewicza, Katedrę Cyryla i Metodego oraz cerkiew ormiańską.

Obowiązkowymi punkami są też plaża, promenada nadmorska, molo oraz spacer ulicą Aleksandrowa, przy której znajdziemy całe mnóstwo barów, kawiarni, restauracji oraz sklepów.  Na terenie Burgas znajduje się także aquapark.

Zachęcam także do odwiedzenia jednego (lub więcej) ze znakomitych, słynnych burgaskich muzeów:

  • Muzeum Archeologiczne
  • Muzeum Etnograficzne
  • Muzeum Przyrodnicze
  • Muzeum Historii Miasta.