WARNA

Nasze wrażenia z podróży, dojazd, atrakcje, noclegi, przewodnik turystyczny

Warna w skrócie

Przydatne linki:
Komunikacja miejska w Warnie – tutaj
Rozkład jazdy autobusów – Dworzec w Warnie (Avtogara Varna)tutaj
Rozkład jazdy autobusów z Burgas do Warny (z Dworca Południowego – Jug)tutaj
Noclegi – dobry i dość tani hotel w dobrej lokalizacji – Hotel City Marktutaj

W dwóch zdaniach o Warnie

Trzecie co do wielkości miasto w Bułgarii. Wiele typowo miejskich atrakcji. Dużo wydarzeń kulturalnych i sportowych, jest też oczywiście plaża. Jest gdzie spać (w różnym standardzie i przedziałach cenowych) i gdzie dobrze zjeść, a także zrobić tanie zakupy. Blisko do Złotych Piasków, gdzie dojedziemy za kilka lewów autobusem lub taksówką.

Nasza ocena Warny: 8/10

Warna

Naszym zdaniem…

Warna to przede wszystkim duże miasto, z wszelkimi konsekwencjami, pozytywnymi jak i negatywnymi. Tymi negatywnymi są bez wątpienia duże odległości, które musimy pokonać chcąc zwiedzać poszczególne atrakcje w mieście, korki czy bardzo duży tłok w godzinach szczytu. Pozytywnymi są zaś dość dobra komunikacja publiczna, duża liczba sklepów, lokali gastronomicznych i rozrywkowych.

W Warnie, podobnie jak w każdym mieście nad morzem, obowiązkowym punktem dla każdego turysty jest plaża. W mieście, wzdłuż kilkukilometrowej plaży ciągnie się zadbany Park Primorski do którego prowadzi główny miejski deptak, który nie różni się od tego typu miejsc, które możemy spotkać niemal w każdym kraju.

W Warnie byliśmy dwukrotnie na 2-3 dni. Ale planujemy przyjechać do tego miasta w przyszłym roku na dłużej, na 5-7 dni, aby poznać to – sprawiające bardzo dobre wrażenie – miasto lepiej. Bo na pierwszy (i drugi) rzut okiem, jest tego warte.

Warna - deptak - Bulwal Slivnitsa

Warna – deptak – Bulwar Slivnitsa (2018)

Warna to jedno z największych i najważniejszych miast współczesnej Bułgarii. Jest jednocześnie największym miastem na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego (ma ponad 300 tys. mieszkańców) i jednym z głównych miast turystycznych w Bułgarii.

Podróż

Dojazd i komunikacja

Chcąc się dostać do Warny z Burgas możemy skorzystać z pociągów lub autobusów -autobusy jeżdżą zarówno z dworca południowego w Burgas, jak i zachodniego. Więcej połączeń jest jednak z dworca południowego (Avtogara Jug).

Po Warnie możemy poruszać się transportem miejskim (autobusy i trolejbusy). Bilety kupicie w autobusie u konduktorki. Autobusy jeżdżą od 5 rano do 23.

Po Warnie można też jeździć taksówkami. Ceny taxi w Warnie są niższe niż w większości polskich miast. Opłata początkowa to około 1 lewa (ok. 2.20 zł), a cena za kilometr wynosi zazwyczaj poniżej 1 lewa (ok. 2 zł).

Rozkład jazdy autobusów miejskich w Warnie – linia 409 do Złotych Piaskówtutaj
Rozkład jazdy autobusów – Dworzec w Warnie (Avtogara Varna)tutaj
Rozkład jazdy autobusów z Burgas do Warny (z Dworca Południowego – Jug)tutaj
Rozkład jazdy pociągów z Burgas do Warny można sprawdzić – tutaj
Przykładowe ceny taksówek w Warnie można sprawdzić – tutaj

 

Spanie

Noclegi w Warnie

W Warnie znajdziecie bez problemu nocleg, jeśli jednak szukacie dobrego i taniego noclegu w lipcu i sierpniu – koniecznie zarezerwujcie coś wcześniej. Czekając do ostatniej chwili, może być trudno o rezerwację w najlepszych miejscach. Ceny noclegów w Warnie są zazwyczaj nieco wyższe niż w innych miejscowościach w Bułgarii, ale z polskiej perspektywy niewygórowane. Najdrożej jest oczywiście zonie turystycznej – od katedry Zaśnięcia Matki Bożej do okolic Parku Nadmorskiego (Primorskiego).

W Warnie korzystaliśmy z noclegów:

Hostel Rayska Yabalkabardzo tanie noclegi w doskonałej lokalizacji (tuż obok głównego deptaka, bardzo blisko Parku Primorskiego) można znaleźć w hostelu Rayska Yabalka. Płaciłem na przełomie kwietnia/maja 2018 około 30 zł za pokój jednoosobowy (bez łazienki). Warunki były jednak – nawet jak na Bułgarię – bardzo skromne. Jeśli ktoś jednak szuka bardzo tanich noclegów, w dobrym miejscu – mogę polecić. Plusy: bardzo niska cena, świetna lokalizacja, miła właścicielka, w pokoju jest łóżko, pościel, czajnik, szklanki, telewizor, klimatyzacja. Minusy – brak łazienki w pokoju, bardzo mała, skromna i daleka od ideału czystości łazienka na korytarzu.

Hotel City Mark – hotel w dobrej lokalizacji, w środku dobre warunki i ceny, które nie zwalają z nóg. Hotel mieści się przy ul. Fryderyka Chopina, bardzo blisko katedry, przy rozpoczynającym się deptaku, około 1 km od głównego wejścia do Parku Przymorskiego.

Stare dzieje

Historia Warny

Historia Warny sięga czasów starożytnych. Około 580 r.p.n.e. w miejscu dzisiejszej Warny powstała grecka kolonia Odessos, należąca do Imperium Rzymskiego, a potem do Bizancjum. W VII wieku miasto zostało zdobyte i zniszczone przez Słowian lub Awarów, którzy założyli nowe miasto, nadając mu dzisiejszą nazwę Warna. Nowe miasto weszło w skład państwa bułgarskiego. W kolejnych wiekach los nie oszczędzał miasta i jego mieszkańców. Warna przechodziła w ręce Imperium Bizantyjskiego, była plądrowana przez Tatarów, a zdobyta przez Turków na długie wieki znalazła się pod panowaniem Imperium Osmańskiego.

10 listopada 1444 r. w okolicach Warny rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami krucjaty (dowodzonymi przez króla Polski i Węgier Władysława III i dowódcę Jana Hunyadyego) a wojskami imperium osmańskiego, którymi dowodził sułtan Murada II. W wyniku klęski wojsk europejskich w bitwie Bułgaria i inne narody bałkańskie pozostały pod turecką niewolą przez długie stulecia, a Turcja umocniła swoją pozycję w Europie.

W granicach Bułgarii miasto znalazło się dopiero pod koniec XIX wieku (1878 r.). Po II wojnie światowej miasta – tak jak całe państwo bułgarskie – znalazła się w radzieckiej strefie wpływów, co miało odbicie nie tylko w licznych socrealistycznych pomnikach, ale nawet w nazwie miasta. Warna nosiła nazwę Stalin w latach 1949 – 1956 (a więc do śmierci Józefa Stalina – przywódcy Związku Radzieckiego).

Warna - ul. Władysława Warneńczyka

Warna – ul. Władysława Warneńczyka (2018)

Władysław Warneńczyk

Polsko-bułgarsko historia

Z Warną nieodłącznie łączy się postać Władysława III Warneńczyka, króla polskiego i węgierskiego. 10 listopada 1444 w okolicach Warny doszło do starcia pomiędzy armią dowodzoną przez Władysława III a wojskami tureckimi. Bitwa zakończyła się klęską wojsk chrześcijańskich i śmiercią Władysława III, a sama Warna przez kolejne ponad 400 lat pozostawała pod panowaniem tureckim. Ślady tej historii widoczne są także w dzisiejszej Warnie. W miejscu historycznej bitwy, na obrzeżach dzisiejszej Warny, znajduje się Pomnik – mauzoleum Władysława III Warneńczyka, a jedna z głównych ulic miasta nosi jego nazwę.

Muzeum Władysława Warneńczyka w Warnie

Pomnik-mauzoleum Władysława Warneńczyka został otwarty przez cara Borysa III w 1935 roku. W latach 60-tych XX wieku na terenie parku otwarto w muzeum ekspozycję związaną z bitwą z 1444 roku. Można ją oglądać do dzisiaj.

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty. Przed przyjazdem warto wcześniej sprawdzić, bo dni i godziny otwarcia mogą ulec zmianie. Wejście na teren muzeum jest płatny: bilet normalny kosztuje 5 lewów, a ulgowy 2 lewy. Bezpłatne wejście w każdą ostatnią środę miesiąca. Zwiedzanie z przewodnikiem (także język polski) – 25 lewów.

Dojazd: Park, w którym znajduje się mauzoleum oraz muzeum znajduje się na obrzeżach Warny, przy bulwarze „Yan Huniyadi”. Dojedziemy tam transportem publicznym. Z centrum Warny autobusem nr 22 lub trolejbusem nr 82. Ze Złotych Piasków dojedziemy autobusem nr 209. Wysiadamy na przystanku Park-museum VLADISLAV VARNENCHIK” (bul. “Парк-музей Владислав Варненчик”).

Strona internetowa Muzeum Władysława Warneńczyka – tutaj

Warna - główne wejście do Parku Primorskiego z bulwaru Sliwnica (2018)

Warna – główne wejście do Parku Primorskiego z bulwaru Sliwnica (2018)


Warna - deptak (bulwar Kniazia Borysa I)

Warna – deptak – bulwar Kniazia Borysa I (2018)


Parki Primorski Warna

Monumentalny pomnik w Parku Primorskim w Warnie. Pomniki, często z czasów komunistycznej Bułgarii, to stały element krajobrazu wielu bułgarskich miast (2018)


Plaża w Warnie

Plaża w Warnie – widok z okolic portu na plażę i miasto


Cerkiew Św. Mikołaja Warna

Cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy znajduje się w Warnie przy deptaku – bulwarze Kniazia Borysa I. Świątynia zbudowana została w połowie XIX wieku. (2018)


Sobór Zaśnięcia Matki Bożej

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie – prawosławna katedra metropolii warneńskiej i wielkopresławskiej Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Sobór został wzniesiony w II poł. XIX wieku. Położony jest w centrum Warny, na rogu ulic Władysława Warneńczyka i Christo Botewa. (2018)


Pomnik cara Kałojana w Warnie

Pomnik cara Kałojana w Warnie. Kałojan (bułg. Калоян, przydomek Rzymianobójca) był carem Bułgarii w latach 1197-1207. Car Kałojan zginął zamordowany w 1207 roku. (2018)


Stefan Karadża pomnik - Warna

Pomnik Stefana Karadży. Stefan Karadża – (bul. Стефан Караджа, wł. Stefan Todorow Dimow) – bułgarski bohater narodowy, rewolucjonista walczący o wyzwolenie Bułgarii spod panowania Imperium Osmańskiego. Żył w latach 1840-1868. Zginął przez powieszenie, w wieku zaledwie 28 lat. (Warna 2018)