ACHTOPOL
Nasze wrażenia z podróży, dojazd, atrakcje, noclegi, przewodnik turystycznyAchtopol w skrócie
Przydatne linki:
Rozkład jazdy autobusów Burgas (Avtogara Jug) – Achtopol – tutaj
Rozkład jazdy autobusów Carewo – Achtopol – tutaj
Noclegi – Apartamenty Achtopol Beach – tutaj
W dwóch zdaniach o Achtopolu
Dojedziesz tu autobusem z Burgas lub z pobliskiego Carewa. Achtopol to mała, ale bardzo przyjemna miejscowość, doskonała dla tych wszystkich, którzy lubią poznawać mniej popularne miejsca i szukają mniej zatłoczonych kurortów nad Morzem Czarnym.
Nasza ocena Achtopolu: 7/10
Achtopol
Naszym zdaniem…
Jeśli lubisz małe, spokojne kurorty, Achtopol z pewnością ci się spodoba. To według nas jedno z najprzyjemniejszych miejsc na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Ze względu na swoje położenie (można powiedzieć, że na “końcu drogi”, ostatnie miasto na południowym wybrzeżu przed granicą z Turcją), Achtopol nie jest najczęściej odwiedzanym kurortem w Bułgarii. I to dla wielu może być paradoksalnie jedną z największych zalet miejscowości. I dzięki temu, nawet w sezonie wakacyjnym, można tam naprawdę dobrze wypocząć. Achtopol z pewnością nie jest jednak miejscem dla tych, którzy szukają zabawy, dyskotek do białego rana i innych tego rodzaju uciech.
Achtopol to miejsce, którego historia sięga starożytności. Jednak z powodu pożaru, który wybuchł w mieście przed stu laty, nie mamy w mieście wielu świadectw starożytnej kultury materialnej, a większość budynków pochodzi z XX wieku.
Główną zaletą miejscowości jest z pewnością jego położenie – na niewielkim skalistym półwyspie, z wysokimi skalistymi klifami i pięknymi widokami. I chociażby dla tych widoków, warto odwiedzić to urocze miasteczko, które niewątpliwie ma w sobie to „coś”.
![Achtopol - widok na skalisty półwysep, na końcu budynek Muzeum Achtopol - widok na skalisty półwysep, na końcu budynek Muzeum](https://wakacjebulgaria.com.pl/wp-content/uploads/2019/05/achtopol_004.jpg)
Achtopol latem jest chętnie odwiedzany przez turystów. Poza sezonem turystów jest tu jednak bardzo niewielu. Jeśli szukasz bardzo spokojnego miejsca na urlop wiosną lub jesienią Achtopol będzie doskonałym pomysłem. Nie powinno cię zdziwić jednak to, że może się okazać, ze jesteś jedynym turystą w miasteczku.
W sezonie turystycznym Achtopol zmienia się w popularny kurort, jednak w porównaniu z Sozopolem, Nesebarem, Słonecznym Brzegiem i innymi najpopularniejszymi kurortami, turystów tutaj wcale nie jest wielu, dzięki temu Achtopol latem nie traci swojego wyjątkowego kameralnego charakteru.
W Achtopolu mamy dużą plażę, dużą ilość – jak na miasteczko z 1500 stałych mieszkańców – miejsc noclegowych (różnych kategorii, wiele z nich jest dostępnych tylko sezonowo), sporą ilość sklepów i punktów gastronomicznych. Jest też przystań, molo i wiele miejsc z widokami zapierającymi dech w piersiach. Minusy? Lokalizacja „na końcu świata” spowodowała, że lokalna infrastruktura rozwija się nieco wolniej niż w największych bułgarskich kurortach. Więcej jest krzywych chodników, czy niewyremontowanych elewacji budynków, choć i to powoli zmienia się na lepsze.
Podróż
Dojazd do Achtopolu
Do Achtopolu dojeżdża oczywiście transport publiczny, choć kursujących autobusów nie jest zbyt wiele. Znajdziemy jednak kilka autobusów na dobę jadących do Achtopolu z Burgas (Dworzec Południowy – Avtogara Jug). Znajdziemy też autobusy z Sofii, czy Płowdiw.
W sezonie turystycznym bez problemu dojedziemy też z oddalonego o około 40 kilometrów Sozopolu. Dość często jeżdżą marszrutki (busy) z Carewa (siedziba gminy, kilkanaście kilometrów od Achtopolu). W sezonie turystycznym do Achtopolu (z wszystkich kierunków) jeździ o wiele więcej autobusów niż poza sezonem. Od jesieni do końca wiosny dobrze jest wcześniej sprawdzić rozkład jazdy, żeby nie tracić wielu godzin w oczekiwaniu na interesujące nas połączenie.
Rozkład jazdy autobusów:
Z Burgas – Avtogara Jug do Achtopolu – tutaj
Z Carewa do Achtopolu – tutaj
![Dworzec autobusowy w Achtopolu](https://wakacjebulgaria.com.pl/wp-content/uploads/2019/05/avtogara-ahtopol-1.jpg)
Dworzec autobusowy w Achtopolu (Avtogara Ahtopol), 2019
Spanie
Noclegi w Achtopolu
W Achtopolu znajdziemy kilka hoteli / pensjonatów, mnóstwo apartamentów (mieszkań) do wynajęcia, a także pokojów, a nawet kemping. Ceny noclegów są podobne jak w innych miejscowościach w Bułgarii, nieco niższe niż w najpopularniejszych miejscowościach, takich jak Nesebyr, Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski. Miasteczko jest bardzo małe, gdzie byśmy sięc nie zarezerwowali noclegu, będziemy mieć nocleg albo bardzo blisko plaży (max. do kilkuset metrów), albo niemal przy samej plaży. Pokoje czy apartamenty z widokiem na morze nie są tutaj niczym wyjątkowym.
Z własnego doświadczenia możemy polecić Apartamenty Ahtopol Beach oraz hotel Agata Beach.
Apartamentowiec Achtopol Beach położony jest w pierwszej linii brzegowej, 3 minuty pieszo od plaży i tyle samo od wejścia na półwysep. Są to dobrze wyposażone apartamenty z widokiem na morze, nowoczene i komfortowe, bardzo blisko plaży. W apartamencie znajdziecie płytę indukcyjną, podstawowe naczynia i sztućce, telewizor i oczywiście łazienkę. Obiekt jest nowy, więc i standard pobytu jest zdecydowanie powyżej bułgarskiej przeciętnej.
Hotel Agata Beach położony jest w pierwszej linii brzegowej na przepięknym półwyspie. Także oferuje pokoje z widokiem na morze. Standard obiektu również, jak na ogólne bułgarskie warunki ocenić można na plus.
![Apartamenty Ahtopol Beach](https://wakacjebulgaria.com.pl/wp-content/uploads/2019/05/Achtopol-apartamenty-achtopol-beach-1.jpg)
Achtopol – widok z półwyspu, w tle Apartamenty Ahtopol Beach oraz wzniesienia łańcucha górskiego Strandża, 2019
Dawne dzieje
Historia Achtopolu
Achtopol posiada bogatą historię. Założone zostało w około 430 r. p.n.e. przez greckich kolonizatorów z Aten. Niektóre źródła podają, że miasto zostało założone z woli Peryklesa. W najstarszych wzmiankach miejscowość nazywana była Ablikon Tichos (ściana Tichosa). Po najazdach barbarzyńców w V-VII wieku miasto odbudował bizantyjski dowódca Agathon, który nadał mu nazwę Agathopol. W tych czasach Agathopol zaczął zyskiwać pozycję w regionie jako jako centrum targowe oraz port przeładunkowy. Potem przyszedł niemal pięciowiekowej niewoli tureckiej (lata 1453 – 1913), a miasto nosiło wówczas nazwę Achtembol. Do terytorium Bułgarii Achtopol został włączony w roku 1913, odtąd też nosi obecną nazwę.
W 1918 roku miasteczko strawił pożar. Spłonęły niemal wszystkie domy. Jednym z nielicznych ocalałych obiektów była dzwonnica cerkwi Święta Wniebowzięcia, W roku kolejnym miasto opanowała epidemia grypy hiszpanki, w wyniku której populacja Achtopolu zmniejszyła się z 4800 do 1202 osób. W 1973 roku o skały w pobliżu Achtopolu rozbił się turecki statek, w wyniku czego do morza dostały się beczki z sodą kaustyczną.
W 1975 w Achtopolu nagrywane były sceny do filmu Andrzeja Wajdy pt. Smuga cienia z Markiem Kondratem w roli głównej.
W Achtopolu znajduje się Muzeum Archeologiczne, które opowiada dzieje tego miasta. Zobaczymy w nim kamienne kotwice, ceramikę z około 3500 r. p.n.e., a także kartagińskie naczynia pokryte czerwoną glazurą.