BURGAS

Nasze wrażenia z podróży, dojazd, atrakcje, noclegi, przewodnik turystyczny

Burgas w skrócie

Przydatne linki:
Rozkład jazdy autobusów Burgas Avtogara Jugtutaj
Rozkład jazdy autobusów Burgas Avtogara Zapadtutaj
Schemat linii autobusowych transportu miejskiego w Burgas – tutaj
Tanie noclegi w dobrej lokalizacji w Centrum Burgas – Guest House Fotinovtutaj
Tani i dobry hotel ok. 1 km od lotniska w Burgas – Hotel Palma Sarafovo tutaj

W dwóch zdaniach o Burgas

Dobre miejsce dla tych, którzy lubią wypoczywać w mieście. Zadbane, z roku na rok coraz piękniejsze miasto, z rozległym Parkiem Przymorskim, plażą, blisko lotniska, z niezłym transportem publicznym i przyzwoitą bazą turystyczną. Burgas jest warte tego, aby spędzić w nim co najmniej kilka dni.

Nasza ocena Burgasu: 9/10

Burgas

Naszym zdaniem…

Średniej wielkości miasto (około 200 tys. mieszkańców), blisko lotniska, dobra komunikacja autobusowa z okolicznymi kurortami (Pomorie, Słoneczny Brzeg, Sozopol). Burgas może być krótkim przystankiem w naszej podróży, może być miejscem wypadowym, jeśli chcemy poznać więcej miejsc w okolicach, może być też głównym celem turystycznym, pod warunkiem, że lubimy odpoczywać w mieście. W Burgas znajdziemy wiele różnorodnych noclegów, w różnym standardzie i bardzo zróżnicowane cenowo, także w przystępnych cenach.

Nam Burgas bardzo przypadł do gustu. Zadbany, rozległy, pełen zieleni Park Primorski, czy główne deptaki – bulwar Bogorodi oraz ulica Aleksandrowska, które z każdym rokiem coraz bardziej przypominają zadbane deptaki z miast Europy Zachodniej, powodują, że w Burgras można spędzić czas wygodnie i przyjemnie. Trzeba jednak pamiętać, że Burgas to nie Barcelona, jeśli wejdziemy w boczną uliczkę, spodziewajmy się tam krzywych chodników, czy wciąż często spotykanych bardzo zniszczonych elewacji budynków.

W mieście znajdziemy też polskie akcenty. U schyłku swojego życia mieszkał tutaj Adam Mickiewicz. W jednym z centralnych miejsc Parku Nadmorskiego znajdziemy (wątpliwej zresztą urody) pomnik Adama Mickiewicza, a jedna z ulic w okolicach parku nosi miano polskiego wieszcza.

Park Primorski Burgas

Burgas – widok na morze i molo z Parku Primorskiego (Nadmorskiego). Molo, zbudowane jeszcze w latach komunistycznych, mimo upływu lat, jest jedną z ważnych atrakcji Burgas. Gwoli ścisłości należy dodać, że obiekt przeszedł już niejeden remont i obecnie prezentuje się całkiem nieźle

Miasto Burgas założone zostało w XVIII wieku na miejscu XIV-wiecznej warowni Pirgos. Dziś Burgas jest czwartym, co do liczby mieszkańców, największym miastem w Bułgarii.

Do największych atrakcji miasta należy, wspomniany wyżej Park Primorski (Nadmorski) zlokalizowany tuż przy brzegu Morza Czarnego. W Parku znajduje się, miedzy innymi, teatr pod gołym niebem (teatr letni) oraz wspomniany wyżej pomnik Adama Mickiewicza, który jest jednym z wielu pomników, który znajdziemy w parku. W Burgas nie brakuje też wartych odwiedzenia obiektów, wśród nich wymienić można Katedrę Cyryla i Metodego oraz cerkiew ormiańską. Obowiązkowymi punktami są też deptaki – uchodząca za główną ulicę miasta – ulica Aleksandrowka (rozpoczynająca swój bieg w okolicach dworca autobusowego południowego – Avtogara Jug i dworca kolejowego) oraz prowadzący z Parku Primorskiego do Aleksandrowskiej bulwar Alego Bogorodi. W Burgas znajdują się także znane w całej Bułgarii muzea: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Przyrodnicze, a także Muzeum Historii Miasta.

Spanie

Noclegi w Burgas

Zdarzyło nam się spać w Burgas (wliczając w to noclegi blisko lotniska w Sarafowie) w kilku miejscach. Krótko mówiąc – w Burgas, a zwłaszcza w okolicach dworca Jug, ulicy Aleksandrowskiej i Parku Nadmorskiego jest drożej niż w Sarafowie, gdzie za te same pieniądze bez wątpienia znajdziemy noclegi o wyższym standardzie.

Guest House Fotinov

Niewielki hotelik w doskonałej lokalizacji, bardzo blisko do bulwaru Bogorodi i ulicy Aleksandrowskiej, rzut beretem do Parku Primorskiego. Nam udało się wynająć tam pokój dwuosobowy z łazienka za około 80 zł za noc. Udało się, bowiem zazwyczaj jest tam nieco drożej. Doskonała lokalizacja – to największy plus. Otrzymany pokój nie był jednak w najwyższym standardzie. Klimatyzacja działała, sprzęt jednak ewidentnie wymagał konserwacji, czajnik elektryczny działał, ale miał pękniętą przykrywkę. Doskonała lokalizacja, niezła cena, standard – maksymalnie 3+. Zatrzymamy się tam ponownie, jak będziemy chcieli zatrzymać się w Burgas na 1-2 noce. Jeśli na dłużej, to poszukamy czegoś innego, prawdopodobnie w Sarafowie, skąd do Burgas jeżdżą autobusy miejskie.

 

Hotel Palma w Sarafowie

Doskonałe miejsce, jeśli przylatujesz do Burgas późnym wieczorem. Hotel w dobrym miejscu, łatwo tu trafić, niemal przy głównej ulicy prowadzącej od lotniska. Dojdziemy tutaj z lotniska w około 10 minut. Niezły standard, recepcja 24 godziny na dobę, przyzwoite ceny. Korzystałem, polecam.

 

Hotel Briz w Sarafowie

Świetny hotel bardzo blisko morza, bardzo przyzwoite ceny, możemy dostać pokoje z widokiem na morze (są nieco droższe niż z widokiem na ogród). Bardzo mili właściciele, czysto, wygodnie. Hotel jest zlokalizowany nieco dalej od lotniska i przystanku autobusowego komunikacji miejskiej w Burgas niż Palma (na oko 300-400 metrów dalej), jednak moim zdaniem warty polecenia. Jeśli będziemy planować kilkudniowy pobyt w Burgas, na 90%  ponownie wybierzemy ten hotel w Sarafowie (autobusy miejskie jadą około 30 minut do burgaskiego Parku Nadmorskiego czy dworca autobusowego Jug).

 

 

Avtogara Jug Burgas - dworzec autobusowy

Avtogara Jug – czyli Dworzec Autobusowy Południowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego oraz słynnej ulicy Aleksandrowskiej (obecnie deptak)

Komunikacja

Dojazd i poruszanie w Burgas

Na terenie Burgas znajdują się trzy dworce:

  • dworzec kolejowy – mieści się przy dworcu autobusowym Jug, blisko ulicy Aleksandrowskiej i niedaleko Parku Nadmorskiego, z którego kursują pociągi do – między innymi – Warny, Sofii, Płowdiw, Moskwy czy Stambułu. Komunikacja kolejowa w Bułgarii jest jednak bardzo wolna, niewiele jest też połączeń. Z tego względu nigdy nie korzystaliśmy z bułgarskich kolei.
  • dworzec autobusowy Południowy (Avtogara Jug) – zlokalizowany obok dworca kolejowego, z tego dworca dojedziemy autobusami (lub busami) do niemal wszystkich kurortów na bułgarskim wybrzeży Morza Czarnego , zobacz rozkład jazdy autobusów z dworca Jug – tutaj
  • dworzec autobusowy Zachodni (Avtogara Zapad) – kursują z niego głównie autobusy jadące w głąb Bułgarii (np. do Sofii, Płowdiw, Ruse, itd.), zobacz rozkład jazdy autobusów z dworca Zapad – tutaj

10 kilometrów na północ od Burgas, w miejscowości Safarowo, zlokalizowany jest port lotniczy. Lotnisko w Burgas (kod lotniska: BOJ) to jedno z największych lotnisk w Bułgarii. Z lotniska Burgas do centrum Burgasu  dojedziemy autobusem miejskim nr 15. Przystanek zlokalizowany jest przy rondzie przed wjazdem na lotnisko. Bilet kosztuje 1.5 lewa (wiosna 2019) i kupimy go u konduktorki w autobusie.

Po samym Burgas możemy poruszać się autobusami miejskimi, trolejbusami (dużą część taboru komunikacji miejskiej stanowią nowoczesne Solarisy) oraz oczywiście taksówkami (ceny taksówek są nieco niższe w polskich miastach).

SandFestBurgas

Coroczny festiwal

Sandfest Burgas

Sandfest Burgas – festiwal rzeźb z piasku, fot. Portokal, Pixabay.com

Co roku latem na plaży w Burgas odbywa się festiwal rzeźb z piasku – Sandfest Burgas. Jest to znane w całej Bułgarii wydarzenie, które przyciąga na burgaską plażę całe rzesze turystów.

Wejście na teren jest płatny i za wejście trzeba zapłacić (3.5 leva – bilet normalny, 1.5 lewa – studenci i emeryci, 2.5 lewa – grupy powyżej 10 osób). Wystawa czynna jest codziennie w lipcu i sierpniu od 8.00 do 22.00, we wrześniu i październiku (tylko przy dobrej pogodzie) od 9.00 do 21.00.

Molo w Burgas

Imponujące molo w Burgas

Pomnik Rybaka Burgas

Pomnik rybaka przy wejściu na burgaskie molo

Burgas - odrestaurowany dworzec kolejowy

Burgas – odrestaurowany dworzec kolejowy

Lotnisko Burgas - Sarafowo

Lotnisko Burgas – Sarafowo znajduje się niecały 1 kilometr od centrum Sarafowa i ok. 10 km od Burgas.

Park Primorski Burgas

Park Primorski w Burgas – zadbany, niezwykle efektowny park ciągnący się przez kilka kilometrów wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego

Buras pomnik Puszkina

W parku nadmorskim w Burgas możemy zobaczyć niezliczoną wręcz ilość pomników. Jednego z nich doczekał się słynny rosyjski poeta – Aleksander Puszkin

Pomnik Adama Mickiewicza w Burgas

Pomnik Adama Mickiewicza w Burgas z pewnością nie jest ani najładniejszym pomnikiem polskiego poety, ani najefektowniejszym pomnikiem w parku nadmorskim w Burgas. Ale na pewno jest pomnikiem zlokalizowanym w jednym z najlepszych miejsc w parku – tuż przy głównym wejściu, obok tarasu widokowego na Morze Czarne.

Park nadmorski w Burgas

Park nadmorski w Burgas – w tle taras widokowy.

Molo w Burgas

Molo w Burgas – kolejne ujęcie

Bulwar Alego Bogoridi Burgas

Bulwar Alego Bogorodi – na bulwar, który jest obecnie deptakiem wchodzimy bezpośrednio z głównego wejścia do parku nadmorskiego. Bulwar łączy się ze słynną ulicą Aleksandrowską

Burgas ulica Aleksandrowska

Słynna ulica Aleksandrowska – główny deptak w Burgas

Cerkiew Ormiańska Św. Krzyża Burgas

Cerkiew Ormiańska Św. Krzyża znajduje się obok ul. Aleksandrowskiej

Cerkiew Św. Cyryla i Metodego w Burgas

Cerkiew Św. Cyryla i Metodego w Burgas (Sv. Sv. Kirył i Metodij)