Slider
Molo w Burgas

Burgas – przewodnik turystyczny

Burgas to 200-tysięczne miasto w Bułgarii nad Morzem Czarnym. Miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym w południowo – wschodniej Bułgarii.

Miasto Burgas założone zostało w XVIII wieku na miejscu XIV-wiecznej warowni Pirgos. Dziś Burgas jest czwartym, co do liczby mieszkańców, największym miastem w Bułgarii.

Ciekawostką jest fakt, że przez kilka miesięcy mieszkał w Burgas największy polski poeta romantyzmu, Adam Mickiewicz. W dzisiejszym Burgas odnajdujemy ślady po jego pobycie. W głównym miejskim parku znajduje się pomnik polskiego wieszcza, a jedna z ulic miasta nosi nazwę Adama Mickiewicza.

Park Primorski Burgas

Burgas – widok na morze z Parku Primorskiego

Nad burgaskim brzegiem Morza Czarnego znajduje się promenada oraz duże molo, zbudowane jeszcze w latach komunistycznych. Molo, mimo upływu lat, jest jedną z ważnych atrakcji Burgas. Gwoli ścisłości należy dodać, że obiekt przeszedł już niejeden remont i obecnie prezentuje się całkiem nieźle.

Molo w Burgas

Imponujące molo w Burgas

Pomnik Rybaka Burgas

Pomnik rybaka przy wejściu na burgaskie molo

 

Komunikacja i transport

Na terenie miasta znajduje się dworzec kolejowy, z którego kursują pociągi do – między innymi – Warny, Sofii, Płowdiw, Moskwy czy Stambułu. W mieście znajduje się także dwa dworce autobusowe – Zachodni (Avtogara Zapad ) i Południowy (Avtogara Jug).

Burgas - odrestaurowany dworzec kolejowy

Burgas – odrestaurowany dworzec kolejowy

Avtogara Jug Burgas - dworzec autobusowy

Avtogara Jug – czyli Dworzec Autobusowy Południowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego oraz słynnej ulicy Aleksandrowskiej (obecnie deptak)

10 kilometrów na północ od Burgas, w miejscowości Safarowo, zlokalizowany jest port lotniczy. Lotnisko w Burgas (kod lotniska: BOJ) to jedno z największych lotnisk w Bułgarii. Z lotniska Burgas do Burgasu, Słonecznego Brzegu czy Nesebyru dojechać można regularnymi liniami autobusowymi.

Lotnisko Burgas - Sarafowo

Lotnisko Burgas – Sarafowo znajduje się niecały 1 kilometr od centrum Sarafowa i ok. 10 km od Burgas.

Burgas – co zobaczyć, gdzie trzeba być

Dużą atrakcją miasta jest, zlokalizowany tuż przy brzegu morza, Park Nadmorski. W Nadmorskim Parku znajduje się, miedzy innymi, teatr pod gołym niebem, wspomniany wyżej pomnik Adama Mickiewicza, Katedrę Cyryla i Metodego oraz cerkiew ormiańską.

Park Primorski Burgas

Park Primorski w Burgas – zadbany, niezwykle efektowny park ciągnący się przez kilka kilometrów wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego

Buras pomnik Puszkina

W parku nadmorskim w Burgas możemy zobaczyć niezliczoną wręcz ilość pomników. Jednego z nich doczekał się słynny rosyjski poeta – Aleksander Puszkin

Pomnik Adama Mickiewicza w Burgas

Pomnik Adama Mickiewicza w Burgas z pewnością nie jest ani najładniejszym pomnikiem polskiego poety, ani najefektowniejszym pomnikiem w parku nadmorskim w Burgas. Ale na pewno jest pomnikiem zlokalizowanym w jednym z najlepszych miejsc w parku – tuż przy głównym wejściu, obok tarasu widokowego na Morze Czarne.

Park nadmorski w Burgas

Park nadmorski w Burgas – w tle taras widokowy.

Molo w Burgas

Molo w Burgas – kolejne ujęcie

Bulwar Alego Bogoridi Burgas

Bulwar Alego Bogorodi – na bulwar, który jest obecnie deptakiem wchodzimy bezpośrednio z głównego wejścia do parku nadmorskiego. Bulwar łączy się ze słynną ulicą Aleksandrowską

Burgas ulica Aleksandrowska

Słynna ulica Aleksandrowska – główny deptak w Burgas

Cerkiew Ormiańska Św. Krzyża Burgas

Cerkiew Ormiańska Św. Krzyża znajduje się obok ul. Aleksandrowskiej

Cerkiew Św. Cyryla i Metodego w Burgas

Cerkiew Św. Cyryla i Metodego w Burgas (Sv. Sv. Kirył i Metodij)

 

 

Obowiązkowymi punkami są też plaża, promenada nadmorska, molo oraz spacer ulicą Aleksandrowa, przy której znajdziemy całe mnóstwo barów, kawiarni, restauracji oraz sklepów. Na terenie Burgas znajduje się także aquapark.

Zachęcam także do odwiedzenia jednego (lub więcej) ze znakomitych, słynnych burgaskich muzeów:

  • Muzeum Archeologiczne
  • Muzeum Etnograficzne
  • Muzeum Przyrodnicze
  • Muzeum Historii Miasta.