NESEBYR

Nasze wrażenia z podróży, dojazd, atrakcje, noclegi, przewodnik turystyczny

Nesebyr w skrócie

Przydatne linki:
Rozkład jazdy autobusów Burgas (Avtogara Jug) – Nesebyrtutaj
Rozkład jazdy autobusów Nesebyr – Słoneczny Brzegtutaj
Noclegi tani hotel na starożytnym Starym Mieście – Hotel Lebedtutaj

W dwóch zdaniach o Nesebyrze

Czarujące starożytne miasto obok Słonecznego Brzegu. Nesebyr to z pewnością jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Bułgarii, rezerwatem architektonicznym i archeologicznym wpisanym na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Będąc w Bułgarii bezwzględnie trzeba je zobaczyć. Największy minus, niestety w sezonie wysokim jest tu bardzo tłoczno.

Nasza ocena Nesebyru: 9.5/10

Nesebyr

Naszym zdaniem…

Nesebyr (bułg. Несебър) jest bez wątpienia jednym z najbardziej niezwykłych miast, nie tylko nad Morzem Czarnym, ale także w całej Europie. Początki miasta sięgają czasów starożytnych. W VI w.p.n.e w miejscu dzisiejszego miasta Trakowie założyli osadę Menebria. Po zdobyciu miasta przez Greków zmieniło ono nazwę na Mesebria. W swojej burzliwej historii Nesebyr przechodził jeszcze w ręce Imperium Rzymskiego, Imperium Bizantyjskiego, Turków oraz władców bułgarskich. Dzisiejszą nazwę Nesebyr otrzymał w XI wieku.

Nesebyr jest miastem, w którym na każdym niemal kroku możemy „dotknąć” historii. Przechadzając się po tym mieście co chwilę mijamy budowle lub inne obiekty historyczne, niektóre z nich zachowały się do naszych czasów w całkiem dobrym stanie, po niektórych zostały jedynie ruiny.

Nesebyr jest jednym z tych miejsc, które będąc w Bułgarii po prostu trzeba odwiedzić. Warto jednak to zrobić – co szczerze polecam – przed wysokim sezonem wakacyjnym lub tuż po. Optymalne wydają się miesiące maj, czerwiec i wrzesień. Są to miesiące, w których najprawdopodobniej będziemy mogli cieszyć się z przyjaznej pogody, a przy korzystać z możliwości zwiedzania i odpoczywania w mniej zatłoczonych miejscach.

Nesebar - ławki z widokiem na Morze Czarne

Nesebar – ławki z widokiem na Morze Czarne

Podróż

Dojazd do Nesebyru

Nesebyr znajduje się około 40 km na północ od stolicy regionu – Burgas. Od północy Nesebyr graniczy z najbardziej znanym bułgarskim kurortem – Słonecznym Brzegiem. A obu tych miejsc dojedziemy do Nesebyru bez problemów transportem publicznym (bez problemu – nie licząc możliwego tłoku – zwłaszcza w szczycie sezonu turystycznego).

Do Nesebyru dojedziemy zarówno z dworca autobusowego Avtogara Jug w Burgas, jak i z przystanku znajdującego się przy rondzie przed lotniskiem Burgas – Sarafowo (po drugiej stronie, patrząc od strony lotniska – autobusy w kierunku „na lewo”). Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie autobusy jadące z Burgas do Nesebaru dojeżdżają do pętli przy starożytnym półwyspie, część z nich zatrzymuje się na przystanku przy hotelu Panorama w nowej części miasta i jedzie dalej do Słonecznego Brzegu.

Rozkład jazdy autobusów Burgas (Avtogara Jug) – Nesebyrtutaj

Komunikacja Elenite – Sweti Włas – Słoneczny Brzeg – Nesebyr – Rawda

Pomiędzy kurortami Elenite – Sweti Włas – Słoneczny Brzeg – Nesebyr – Rawda kursują z dużą częstotliwością autobusy (bilety kupujemy u konduktorki w autobusie). W sumie mamy kilka lokalnych linii autobusowych obsługujących pasażerów w tych miejscowościach.

Rozkłady jazdy autobusów pomiędzy tymi kurortami znajdziecie tutaj.

Spanie

Noclegi w Nesebyrze

W Nesebyrze bez problemu znajdziemy noclegi w różnych kategoriach cenowym i o różnym komforcie. Wybierając się na wakacje w czasie wysokiego sezonu – warto jednak pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji noclegów, bo najlepsze miejsca mogą być już zajęte.

Noclegi w przyzwoitym komforcie i dość tanie (do 100 złotych za pokój dwuosobowy) znajdziemy nie tylko w nowej części miasta, ale także na zabytkowym Starym Mieście. Z noclegów, z których sami korzystaliśmy i z czystym sumieniem możemy polecić:

Hotel Lebed w zabytkowej, starożytnej części miasta

Hotel położony niemal na samym końcu starożytnego Starego Miasta. Pokoje są bardzo małe, jednak znajdziemy w nich wszystko co niezbędne (małą łazienkę, lodówkę, czajnik, talerze, sztućce. Doskonała lokalizacja, mała liczba pokoi i dość niskie ceny powodują, że warto za rezerwacją rozejrzeć się odpowiednio wcześniej.

 

R&G Hotel Nesebyr – w nowej części miasta

Przyjemny, tani hotelik w nowej części miasta. Nie najgorsza lokalizacja, czysto, miło, w miarę komfortowo i niezbyt drogo (spokojnie powinniśmy znaleźć noclegi poniżej 100 zł za dobę za pokój dwuosobowy). Naszym zdaniem – tutaj są lepsze warunki, jest wygodniej niż w hotelu Lebed, ale kilkaset metrów od zabytkowego starego miasta, to jedyny minus tego hotelu.

 

Nesebyr

Nesebyr – widok na znajdujące się na półwyspie Stare Miasto

Nesebyr - mury obronne

Ruiny murów obronnych starożytnego Nesabyru, tuż przed nimi przystanek autobusowy, z którego dojedziemy m.in. do Słonecznego Brzegu, Burgas czy Pomoria

Nesebar Stare Miasto

Nesebar – Stare Miasto przy porcie jachtowym

Nesebyr - Stare Miasto

Nesebyr – Stare Miasto

Teatr antyczny

Ruiny Teatru antycznego w Nesebyrze, w tle Morska Gara, czyli Port Morski

Ruiny cerkwi Św. Jana Aulitergretosa

Ruiny cerkwi Św. Jana Aulitergretosa

Nesebar

Widok na południowy brzeg „starego” Nesebyru

Nesebyr - boisko

Trochę nowoczesności – „orlik” przy samym brzegu morza.

Cerkiew Św. Zofii w Nesebyrze

Cerkiew Św. Zofii w Nesebyrze

Cerkiew Chrystusa Pankratora Nesebyr

Cerkiew Chrystusa Pankratora

Cerkiew Jana Chrzciciela Nesebar

Cerkiew Jana Chrzciciela

Cerkiew archaniołów Michała i Gabriela Nesebyr

Cerkiew archaniołów Michała i Gabriela

Nesebyr - Cerkiew Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Cerkiew Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedyny w starej części Nesebyru czynny kościół

Nesebar Termy rzymskie

Pozostałości term powstałych w czasach panowania Justyniana I Wielkiego, czyli w VI wieku

 

Nesebar - ławki z widokiem na Morze Czarne

Nesebar – ławki z widokiem na Morze Czarne

 

Największe atrakcje i zabytki w Nesebyrze:

  • Kościół Chrystusa Pantokratora
  • Muzeum Architektoniczne
  • Kościół Św. Jana Chrzciciela
  • Kościół Hagia Sophia
  • Cerkiew Św. Stefana
  • Cerkiew Św. Paraskewy
  • Park Wodny w Nesebarze