POMORIE

Nasze wrażenia z podróży, dojazd, atrakcje, noclegi, przewodnik turystyczny

Pomorie w skrócie

Przydatne linki:
Rozkład jazdy autobusów Burgas (Avtogara Jug) – Pomorietutaj
Autobusy z Pomoria – miejskie, do Burgas, Słonecznego Brzegu – tutaj
Noclegi Guest House Orchideatutaj

W dwóch zdaniach o Pomoriu

Zyskujący na popularności kurort. Bardzo blisko lotniska Burgas-Sarafowo i dobry transport publiczny powoduje, że dotrzemy tutaj nawet w pół godziny po przylocie. Pomorie to przyjemne miasteczko, kurort-uzdrowisko słynne głównie z Muzeum Soli oraz prozdrowotnych kąpieli błotnych. Brak dawnej architektury sprawia, że miasto nie ma takiej magii jak Nesebyr czy Sozopol.

Nasza ocena Pomoria: 8/10

Pomorie

Naszym zdaniem…

Pomorie (bułg. Поморие) to niewielkie, liczące 13 tysięcy mieszkańców, urocze bułgarskie turystyczne miasteczko położone na wybrzeżu Morza Czarnego. Leży ok. 20 km na południe od Burgas i ok. 18 km na północ od innego, bardzo popularnego kurortu, jakim jest Słoneczny Brzeg. Zaledwie kilka kilometrów od miasteczka znajduje się port lotniczy Burgas – Sarafowo. Wydaje się, że bliskość portu lotniczego oraz dużego, jak na bułgarskie warunki miasta, jakim jest Burgas, są głównymi przyczynami szybkiego w ostatnim czasie rozwoju kurortu.

Pomorie, choć jest dobrym miejscem na wakacyjny wypoczynek, z pewnością nie jest najbardziej niezwykłym miejscem na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Bo chociaż pierwsze wzmianki o znajdującym się tutaj siedlisku pochodzą z 5 wieku p.n.e, to spacerując dziś po Pomoriu trudno znaleźć ślady zamierzchłej przeszłości, czego można doświadczyć w chociażby Nesebyrze czy Sozopolu.

Największe zalety Pomoria? Decydując się na noclegi w Centrum, czyli na rozległym a jednocześnie wąskim półwyspie, z każdego miejsca mamy bardzo blisko morza (w zasadzie nie dalej niż 200-300 metrów). Jest tam bardzo dużo miejsc noclegowych w różnych cenach, więc każdy znajdzie coś dla siebie. W Pomoriu bez problemu zrobimy także zakupy – mamy tu bardzo dużo mniejszych marketów, a także duże sklepy, takie jak Lidl, Billa czy Mega Market. Miasto jest też świetnie skomunikowane – co pół godziny kursują autobusy do Burgas (zatrzymują się one także na przystanku przy lotnisku). Po mieście jeżdżą też autobusy miejskie.

Plaża w Pomoriu

Plaża w Pomoriu (2018)

Pomorie położone jest na wąskim, skalistym półwyspie, co dodaje tej miejscowości unikalnego charakteru. Pomorie należy do najchętniej odwiedzanych bułgarskich kurortów nadmorskich. Przyjeżdżający tutaj przez okrągły rok turyści przyjeżdżają nie tylko w celach turystycznych, ale także uzdrowiskowych, lecząc – dzięki unikalnemu mikroklimatowi oraz kąpielom błotnym w słynnym jeszcze w starożytności słonym jeziorze – najróżniejsze dolegliwości.

Pomorie to doskonałe miejsce do uprawiania żeglarstwa. Żeglowanie i turystyka rybacka to prężnie rozwijające się w ostatnim czasie w tej miejscowości gałęzie turystyki. Pomorie słynie także z regionalnych upraw winorośli, produkcji wina oraz rakii. Wyśmienite lokalne produkty są kolejną atrakcją dla przyjeżdżających do tego kurortu przez cały rok turystów.

Warto też wspomnieć o doskonałym klimacie w miejscowości. Średni roczny czas nasłonecznienia w Pomoriu wynosi aż 2360 godzin, a średnia temperatura powietrza i wody w lipcu wynosi 23,6 ° C.  Dzięki położeniu na wąskim półwyspie w upalne dni przebywający w Pomoriu turyści mogą uświadczyć ochładzających właściwości bryzy morskiej.

Podróż

Dojazd do Pomoria

Do Pomoria dojedziemy bez problemu z Burgas i lotniska w Sarafowie. Podróż autobusem trwa około 30-40 minut (z dworca Avotogara Jug w Burgas) i 15 minut z przystanku przy lotnisku. Bilet kosztuje 3.50 lewa (2019). Autobusy jeżdżą bardzo często, mniej więcej dwa na godzinę. Z Pomoria dojedziemy też komunikacją autobusową do Słonecznego Brzegu.

Pomorie Centrum (Поморие-център) i Pomorie Miasto /Grad/ (Поморие-град)

Pomorie Centrum (Поморие-център) znajduje się na półwyspie, tu też mamy ostatni i pierwszy przystanek autobusów kursujących pomiędzy Pomorie a Burgas. Pomorie – Miasto (Поморие-град) oznacza zaś dzielnicę znajdującą się przed wejściem na półwysep. Warto wiedzieć, że nie każdy autobus, którym będziemy jechać do Pomoria (np. kursujących ze Słonecznego Brzegu do Burgas) będzie wjeżdżał na półwysep, czyli do Centrum, a zatrzyma się jedynie na przystanku Grad.

Pomiędzy Centrum Pomoria a dzielnicą Grad kursują autobusy komunikacji miejskiej.

Pomorie – dojazd z lotniska Burgras – Sarafowo

Przystanek autobusów jadących do Pomorie znajduje się około 200 metrów od terminala przylotów na lotnisku Burgas Sarafowo. Aby dotrzeć do przystanku musimy dojść do ronda przy wjeździe na teren lotniska, przystanek znajduje się po drugiej stronie ulicy przecinającej rondo po lewej jego stronie (stojąc tyłem do lotniska – autobusy do Pomorie będą jechały w lewą stronę. Autobusy z Burgas do Pomorie kursują naprawdę często, co około pół godziny. Większością z nich dotrzemy do dalszych przystanków na półwyspie (przystanek Pomorie Centrum, bul. Поморие – център). Warto przed wejściem do autobusu upewnić się, czy dojedziemy nim do przystanków w Centrum – odpowiedni napis powinien znajdować się na tablicy za szybą.

Rozkład jazdy autobusów Burgas (Avtogara Jug) – Pomorie Centrumtutaj
Rozkłady jazdy autobusów jadących z Pomoria – autobusy miejskie, autobusy do Burgas oraz Słonecznego Brzegu (po bułgarsku) – tutaj

Pomorie - przystanek autobusowy

Przystanek autobusowy – Pomorie Center (bul. Поморие – център) – pierwszy przystanek autobusowy, stąd startują, co około 30 minut, autobusy do Burgas (zatrzymują się także na przystanku przed lotniskiem Burgas – Sarafowo), 2019

Spanie

Noclegi w Pomorie

W Pomorie bez problemu znajdziemy noclegi w różnych kategoriach cenowym i o różnym komforcie. Wybierając się na wakacje w czasie wysokiego sezonu – warto jednak pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji noclegów, bo najlepsze miejsca mogą być już zajęte.

W Pomoriu bez problemu znajdziemy wygodne noclegi dobrej cenie (około 100 złotych za pokój dwuosobowy). W mieście jest bardzo dużo apartamentów na wynajem, ale znajdziemy też standardowe hotele i pensjonaty.

Jeśli będziemy spali w Centrum (na półwyspie) w zasadzie z każdego miejsca będzie blisko plaży. Jeśli podróżujemy komunikacją publiczną, warto zwrócić uwagę na odległość hotelu/apartamentu od przystanku autobusowego. Pierwszy przystanek znajduje się bowiem około 750 metrów od końca półwyspu.

Sprawdzone noclegi – dobra jakość, stosunkowo niska cena:

At Americans – niemal na końcu półwyspu.

Orchidea Guest House – bardzo dobry pensjonat, niskie ceny, świetna lokalizacja, blisko morza i bardzo blisko przystanku autobusowego.

Pomorie - Lidl sklep

Sklep Lidl w Pomorie znajduje się na początku półwyspu, około 200 metrów za rondem, 2019

Zakupy

Sklepy w Pomorie

Ze zrobieniem zakupów w Pomorie z pewnością nie będziecie mieli żadnych problemów. W trakcie sezonu turystycznego bez problemu znajdziecie supermarkety czynne od rana do wieczora niemalże w zasięgu wzroku. Od wiosny 2019 roku działa w Pomorie znana w Polsce sieć dyskontów Lidl – sklep Lidla w Pomoriu mieści się przy ulicy Kniazia Borysa I (ok. 200 metrów za rondem, w stronę półwyspu). Obok Lidla mieści się inny duży, tani i popularny w Bułgarii supermarket Billa. W centrum, blisko głównego przystanku autobusowego znajduje się Mega Market, duży i popularny supermarket, w nim znajdziecie nawet produkty garmażeryjne niezłej jakości w przystępnych cenach (m.in. smażone ryby, sarmi – tutejsze gołąbki z ryżem w liściu winorośli, czy faszerowane papryki). W sklepie tym kupicie także bułgarskie różane kosmetyki, które są chyba najpopularniejszą pamiątką przywożoną przez turystów z Bułgarii. Ceny artykułów spożywczych w Bułgarii są podobne, choć przeważnie nieco wyższe, do cen w Polsce.

Oferta bułgarskiego lidla – www.lidl.bg

Pamiątki kupicie też w jednym z wielu sklepów z pamiątkami. Dostępne są w nich słynne bułgarskie różane kosmetyki (mydła, perfumy, wody toaletowe, płyny do kąpieli), magnesy na lodówkę (po bułgarsku – magnity), ręczniki oraz różnego rodzaju gadżety. Ceny są niższe niż w najpopularniejszych kurortach bułgarskich i jak dla Polaków dość przystępne.

Pomorie

Pomorie – widok na półwysep

Pomorie deptak

Pomorie – deptak

Pomorie - pomnik św. Jerzego

Pomorie – pomnik św. Jerzego (Sv. Georgij), w tle Monastyr św. Jerzego, 2019

Pomorie cerkiew

Cerkiew Rozhdestvo Bogorodichno (храм Св. Рождество Богородично) – Pomorie

Pomorie Muzeum Soli

Muzeum Soli w Pomorie, 2019

Co warto zobaczyć w Pomorie

  • monastyr Św. Jerzego
  • jezioro Pomorie
  • Muzeum Soli
  • Kuchata Mogiła – tracki grobowiec
  • Muzeum historyczne.