Slider
Pomorie plaża

Pomorie – przewodnik turystyczny

Pomorie (bułg.: Поморие) to niewielkie, liczące 13 tysięcy mieszkańców, urocze bułgarskie turystyczne miasteczko położone na wybrzeżu Morza Czarnego. Pomorie administracyjnie należy w obwodzie Burgas.


Miasto Pomorie położone jest na wąskim, skalistym półwyspie, co dodaje tej miejscowości unikalnego charakteru. Pomorie należy do najchętniej odwiedzanych bułgarskich kurortów nadmorskich. Przyjeżdżający tutaj przez okrągły rok turyści przyjeżdżają nie tylko w celach turystycznych, ale także uzdrowiskowych, lecząc – dzięki unikalnemu mikroklimatowi – najróżniejsze dolegliwości.

Plaża w Pomoriu

Plaża w Pomoriu (2018)

Klimat miejscowości w dużej mierze decyduje o turystycznym powodzeniu miasta. Średni roczny czas nasłonecznienia w Pomoriu wynosi aż 2360 godzin, a średnia temperatura powietrza i wody w lipcu wynosi 23,6 ° C. W upalne dni przebywając w Pomorie możemy uświadczyć też ochładzających właściwości bryzy morskiej.

Pomorie

Pomorie – widok na półwysep

Gdzie leży Pomorie

Pomorie leży ok. 20 km na północ od Burgas i ok. 18 km na południe od innego, bardzo popularnego kurortu, jakim jest Słoneczny Brzeg.

Pomorie deptak

Pomorie – deptak

Deptak - Pomorie

Deptak – Pomorie

Historia miasta

Miasto zostało założone w IV wieku p.n.e. w pobliżu słonego jeziora, które już wówczas znane było ze swoich uzdrawiających właściwości.

Pomorie cerkiew

Cerkiew Rozhdestvo Bogorodichno (храм Св. Рождество Богородично) – Pomorie

Z czego słynie Pomorie?

Pomorie to doskonałe miejsce do uprawiania żeglarstwa. Żeglowanie i turystyka rybacka to prężnie rozwijające się w ostatnim czasie w tej miejscowości gałęzie turystyki.

Pomorie słynie z regionalnych upraw winorośli, produkcji wina i rybołówstwa. Wyśmienite lokalne produkty są kolejną atrakcją dla przyjeżdżających do tego kurortu przez cały rok turystów.

Co warto zobaczyć w Pomorie

  • monastyr Św. Jerzego
  • jezioro Pomorie
  • Muzeum Soli
  • Kuchata Mogiła – tracki grobowiec
  • Muzeum historyczne.