Slider
Plaża - Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg – przewodnik turystyczny

Słoneczny Brzeg (bułg. Слънчев бряг, Słynczew Briag, ang. Sunny Beach) to słynny kurort bułgarski nad Morzem Czarnym w gminie Nesebyr, zlokalizowany około 35 kilometrów na północ od stolicy regionu – Burgas.

Słoneczny Brzeg to największy i najpopularniejszy kurort w Bułgarii. W miasteczku tym znajduje się ponad 500 hoteli i około 400 restauracji.

Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg / Sunny Beach (2018)

Słoneczny Brzeg – Las Vegas Europy Wschodniej

Słoneczny Brzeg jest nazywany niekiedy Las Vegas tej części Europy, choć ja wolę inne porównanie – a mianowicie Lloret de Mar Europy Wschodniej. Miejscowość ta jest rajem zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy wypoczynek lubią łączyć z zabawą w dyskotece, tańcami i imprezami do białego rana. Słoneczny Brzeg to bez wątpienia najbardziej tętniący życiem kurort nad Morzem Czarnym. Angielska nazwa Słonecznego Brzegu to Sunny Beach.

Słoneczny Brzeg / Sunny Beach (2018)

Słoneczny Brzeg – Casino Hrisantema / Sunny Beach (2018)

Plaża – Słoneczny Brzeg

Lorem

Plaża - Słoneczny Brzeg

Plaża – Słoneczny Brzeg (2018)

Plaża - Słoneczny Brzeg

Plaża – Słoneczny Brzeg (2018)

Plaża - Słoneczny Brzeg

Plaża – Słoneczny Brzeg (2018)

Słoneczny Brzeg - promenada przy plaży

Słoneczny Brzeg – promenada przy plaży (2018)

Komunikacja

Niemal w samym centrum Słonecznego Brzegu znajduje się dworzec autobusowy (bul. автогара, czyt. Awtogara). Dojedziemy z niego do Burgas, Warny oraz mniejszych miejscowości turystycznych na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Połączenia są częste.

Dworzec autobusowy w Słonecznym Brzegu

Dworzec autobusowy w Słonecznym Brzegu

Pomiędzy miejscowościami Nesebyr – Słoneczny Brzeg i Sveti Wlas kursują także autobusy lokalne. Połączenia są częste, a kursowanie autobusów – wbrew temu, co można przeczytać w internecie – w miarę zgodne z rozkładem jazdy.

Położenie

Słoneczny Brzeg od północy graniczy z kurortem Święty Włas (Sweti Włas), a od południa z miastem z Nesebyr. Od stolicy regionu – Burgas – dzieli go około 40 km. Natomiast leżąca na północ Warna – inny duży bułgarski ośrodek miejski nad Morzem Czarnym – jest oddalona od Słonecznego Brzegu o około 90 kilometrów.

Powstanie Słonecznego Brzegu

Budowa miasta rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bowiem w roku 1958. Decyzją władz komunistycznych Kurort został wybudowany w najbliższych okolicach Nesebyra w miejscu, gdzie w czasach starożytnych i w średniowieczu znajdowały się studnie zaopatrujące tę osadę w wodę.