SŁONECZNY BRZEG

Nasze wrażenia z podróży, dojazd, atrakcje, noclegi, przewodnik turystyczny

Słoneczny Brzeg w skrócie

Przydatne linki:
Rozkład jazdy autobusów Burgas (Avtogara Jug) – Słoneczny Brzegtutaj
Rozkład jazdy autobusów Nesebyr – Słoneczny Brzegtutaj
Noclegi tani hotel na starożytnym Starym Mieście w Nesebyrze – Hotel Lebedtutaj

W dwóch zdaniach o Słonecznym Brzegu

Tętniący życiem, z milionem hoteli, klubów i barów kurort. Miejsce idealne dla tych, którzy na urlop przyjeżdżają, żeby się wyszaleć. Dla takich osób Słoneczny Brzeg może być prawdziwym rajem. Prawdopodobnie niemiłosierny tłok panujący w mieście i na plaży w lipcu i sierpniu też dla takich osób nie będzie problemem. Jak dla nas – miasto nieciekawe – bo oprócz hoteli, barów, sklepów i plaży nie ma nic. Ale dla osób lubiących takie miejsca jak Lloret de Mar czy Mielno, Słoneczny Brzeg może być doskonałym miejscem na urlop.

Nasza ocena Słonecznego Brzegu: 6.5/10

Słoneczny Brzeg

Naszym zdaniem…

Słoneczny Brzeg znajduje się około 45 km na północ od stolicy regionu – Burgas. Od północy Słoneczny Brzeg graniczy z mniej popularnym kurortem Sweti Włas, a od południa z jedną z największych pereł wybrzeża Morza Czarnego, zabytkowym – Nesebyrem.

Do Słonecznego Brzegu dojedziemy zarówno z dworca autobusowego Avtogara Jug w Burgas, jak i z przystanku znajdującego się przy rondzie przed lotniskiem Burgas – Sarafowo (po drugiej stronie, patrząc od strony lotniska – autobusy w kierunku „na lewo”).

Rozkład jazdy autobusów Burgas (Avtogara Jug) – Słoneczny Brzegtutaj

Komunikacja Elenite – Sweti Włas – Słoneczny Brzeg – Nesebyr – Rawda

Pomiędzy kurortami Elenite – Sweti Włas – Słoneczny Brzeg – Nesebyr – Rawda kursują z dużą częstotliwością autobusy (bilety kupujemy u konduktorki w autobusie). W sumie mamy kilka lokalnych linii autobusowych obsługujących pasażerów w tych miejscowościach.

Rozkłady jazdy autobusów pomiędzy tymi kurortami znajdziecie tutaj.

Plaża - Słoneczny Brzeg

Plaża – Słoneczny Brzeg (2018)

Słoneczny Brzeg (bułg. Слънчев бряг, Słynczew Briag, ang. Sunny Beach) to słynny kurort bułgarski nad Morzem Czarnym w gminie Nesebyr, zlokalizowany około 35 kilometrów na północ od stolicy regionu – Burgas. Jest największym i najpopularniejszym kurortem w Bułgarii. W miasteczku tym znajduje się ponad 500 hoteli i około 400 restauracji.

Słoneczny Brzeg jest nazywany niekiedy Las Vegas tej części Europy. Miejscowość ta jest rajem zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy wypoczynek lubią łączyć z zabawą w dyskotece, tańcami i imprezami do białego rana. Słoneczny Brzeg to bez wątpienia najbardziej tętniący życiem kurort nad Morzem Czarnym.

Słoneczny Brzeg od północy graniczy z kurortem Święty Włas (Sweti Włas), a od południa z miastem z Nesebyr. Od stolicy regionu – Burgas – dzieli go około 40 km. Natomiast leżąca na północ Warna – inny duży bułgarski ośrodek miejski nad Morzem Czarnym – jest oddalona od Słonecznego Brzegu o około 90 kilometrów.

Budowa miasta rozpoczęła się stosunkowo niedawno, bowiem w roku 1958. Decyzją władz komunistycznych Kurort został wybudowany w najbliższych okolicach Nesebyra w miejscu, gdzie w czasach starożytnych i w średniowieczu znajdowały się studnie zaopatrujące tę osadę w wodę.

Podróż

Dojazd do Słonecznego Brzegu

Niemal w samym centrum Słonecznego Brzegu znajduje się dworzec autobusowy (bul. автогара, czyt. Awtogara). Dojedziemy z niego do Burgas, Warny oraz mniejszych miejscowości turystycznych na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Połączenia są częste.

Pomiędzy miejscowościami Nesebyr – Słoneczny Brzeg i Sveti Wlas kursują także autobusy lokalne. Połączenia są częste, a kursowanie autobusów – wbrew temu, co można przeczytać w internecie – w miarę zgodne z rozkładem jazdy.

Ze Słonecznego Brzegu odjeżdża spora liczba autobusów. Z naszego doświadczenia jednak wynika, że niekiedy w czasie wysokiego sezonu turystycznego jest ich mimo wszystko zbyt mało, często są przepełnione, a raz spotkaliśmy się z sytuacją, że spora liczba podróżnych nie zdołała pojechać z powodu braku miejsc. Dlatego, jeśli podróżujemy w szczycie sezonu i jest taka możliwość, postarajmy się zakupić bilet na autobus wcześniej. Przychodząc na dworzec w ostatniej chwili trzeba się liczyć z tym, że do wybranego autobusu po prostu nie zostaniemy wpuszczeni.

Rozkład jazdy autobusów Burgas (Avtogara Jug) – Słoneczny Brzegtutaj

Komunikacja Elenite – Sweti Włas – Słoneczny Brzeg – Nesebyr – Rawda – tutaj.

Dworzec autobusowy w Słonecznym Brzegu

Dworzec autobusowy w Słonecznym Brzegu

Spanie

Noclegi w Nesebyrze

W Słonecznym Brzegu bez problemu znajdziemy noclegi w różnych kategoriach cenowym i o różnym komforcie. Wybierając się na wakacje w czasie wysokiego sezonu – warto jednak pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji noclegów, bo najlepsze miejsca mogą być już zajęte.

My jednak nigdy nie korzystaliśmy z ofert noclegowych w Słonecznym Brzegu. Zawsze przyjeżdżając w te okolice spaliśmy w pobliskim Nesebyrze. Gdzie możemy polecić dwa sprawdzone noclegi.

Hotel Lebed w zabytkowej, starożytnej części miasta

Hotel położony niemal na samym końcu starożytnego Starego Miasta. Pokoje są bardzo małe, jednak znajdziemy w nich wszystko co niezbędne (małą łazienkę, lodówkę, czajnik, talerze, sztućce. Doskonała lokalizacja, mała liczba pokoi i dość niskie ceny powodują, że warto za rezerwacją rozejrzeć się odpowiednio wcześniej.

R&G Hotel Nesebyr – w nowej części miasta

Przyjemny, tani hotelik w nowej części miasta. Nie najgorsza lokalizacja, czysto, miło, w miarę komfortowo i niezbyt drogo (spokojnie powinniśmy znaleźć noclegi poniżej 100 zł za dobę za pokój dwuosobowy). Naszym zdaniem – tutaj są lepsze warunki, jest wygodniej niż w hotelu Lebed, ale kilkaset metrów od zabytkowego starego miasta, to jedyny minus tego hotelu.

 

Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg / Sunny Beach (2018)

Słoneczny Brzeg / Sunny Beach (2018)

Słoneczny Brzeg – Casino Hrisantema / Sunny Beach (2018)

Plaża - Słoneczny Brzeg

Plaża – Słoneczny Brzeg (2018)

Plaża - Słoneczny Brzeg

Plaża – Słoneczny Brzeg (2018)

Słoneczny Brzeg - promenada przy plaży

Słoneczny Brzeg – promenada przy plaży (2018)