SOZOPOL

Nasze wrażenia z podróży, dojazd, atrakcje, noclegi, przewodnik turystyczny

Sozopol w skrócie

Przydatne linki:
Rozkład jazdy autobusów Burgas (Avtogara Jug) – Sozopoltutaj
Noclegi – Guest House Prodanovitutaj
Hotel – Aquamarinetutaj

W dwóch zdaniach o Sozopolu

Jedno z najsłynniejszych i najpiękniejszych miast na wybrzeżu Morza Czarnego. Bardzo dużo noclegów, stosunkowo tanich. Szybki dojazd transportem publicznym z Burgas (z dworca południowego – Avtogara Jug). Sozopol jest jednym z tych miasteczek (nielicznych) na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego, w których turyści przyjeżdżają także po sezonie turystycznym. Miasto ma niewątpliwy swój urok, można powiedzieć, że Sozopol to kurort “z duszą”.

Nasza ocena Sozopolu: 9.5/10

Sozopol

Naszym zdaniem…

Sozopol to znany i chętnie wybierany przez turystów kurort na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. I nie ma się czemu dziwić. To niezwykle nastrojowe i urokliwe miasteczko przyciąga odwiedzających malowniczą starówką z niewielkimi cerkwiami i zapierającymi dech w piersiach widokami. Spacerując uliczkami starego miasta Sozopolu z pewnością natraficie na klimatyczne knajpki, w których można nie tylko skosztować specjałów bułgarskiej kuchni, ale także rozkoszować się bajecznymi widokami skalistego wybrzeża Morza Czarnego. Sozopol posiada niewielki port, z którego wyruszyć można w rejs na przybrzeżne wyspy św. Piotra i św. Jana.

Sozopol to z jednej strony miejsce typowe dla bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, gdzie miejsc historycznych, a do tego niezwykle urokliwych, nie brakuje. Z drugiej strony jest to miejsce niezwykłe, które – będąc w Bułgarii – po prostu trzeba odwiedzić. Przyjechać przynajmniej na 2-3 dni, a najlepiej na dużo dłużej. Bo naprawdę warto. Jest to prawdopodobnie najpiękniejsze miejsce na wypoczynek w Bułgarii.

Sozopol - kaplica św. Iwana Rilskiego

Sozopol – kaplica św. Iwana Rilskiego

Sozopol to jedno z najstarszych miast usytuowane w południowej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, 30 km na południe od Burgas. Sozopol leży na stałym lądzie (nowa część miasta) i na wąskim skalistym półwyspie, na którym znajduje się malownicza starówka z krętymi uliczkami i charakterystycznymi dla tego regionu domami o kamiennych parterach i drewnianych nadwieszonych piętrach.

Pierwsza wzmianka o Sozopolu pochodzi sprzed epoki brązu. Tereny dzisiejszego miasta zostały skolonizowane przez Milezjan, którzy nadali miastu nazwę Antheia, którą zmieniono następnie na Apollonia. Apollonia słynęła z tego, że znajdował się tam okazały posąg Apollina dłuta Kalamisa, który później został przeniesiony przez Lukullusa do Rzymu. Następne nazwy miasta to Apollonia Pontica, czyli Apollonia na Morzu Czarnym oraz Apollonia Magna, czyli Wielka Apollonia. W V wieku n.e. zaczęła funkcjonować nazwa Sozopolis. Po tym, jak miasto stało się częścią imperium osmańskiego nazwę zmieniono na Sizeboli. Po przejęciu miasta przez Bułgarię – nadano mu nazwę Sozopol. Sozopol przez większą część swojej historii pełnił funkcję handlową. Z upływem lat stał się także dobrze rozwiniętym kurortem nadmorskim.

Podróż

Dojazd do Sozopolu

Do Sozopolu dojeżdża oczywiście transport publiczny, nawet po sezonie dojedziemy tutaj bez problemu. Z Burgas autobusy do Sozopolu odjeżdżają z dworca południowego (Avtogara Jug). Do i z Sozopolu jeżdżą też bezpośrednie autobusy z z Sofii, Płowdiw i innych bułgarskich miast.

Bilet na autobus z Burgas do Sozopolu kosztuje 6 lewów (2018). Autobus, z tego co pamiętam, jedzie około 45 minut. Autobusów na trasie Burgas – Sozopol i Sozopol – Burgas jest sporo. Jednak w wysokim sezonie trzeba się liczyć z tym, że może się zdarzyć, że zabraknie miejsca na dany kurs. Warto więc zabezpieczyć się na taką ewentualność i – zwłaszcza, gdy spieszymy się na samolot – nie odkładać wyjazdu z Sozopolu na ostatnią chwilę.

Rozkład jazdy autobusów z Burgas (Avtogara Jug) do Sozopolututaj

Spanie

Noclegi w Sozopolu

Sozopol posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową, od luksusowych hoteli po rodzinne pensjonaty. W ofertach noclegów można wybierać. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. My możemy polecić, między innymi, noclegi w rodzinnym pensjonacie Guest House Prodanovi oraz w hotelu Aquamarine, w którym znajdziecie dobre warunki w dość przystępnej cenie. Oba obiekty znajdują się w nowej części miasta, ale do zabytkowego półwyspu nie jest daleko.

Przy rezerwacji noclegu warto wziąć pod uwagę, że miasto położone jest na dość stromym zboczu. Wybierając miejsce noclegowe oddalone o 500 metrów czekają nas spacery w dół lub w górę po dość stromych ulicach. Może to mieć dość istotne znaczenie zwłaszcza dla osób starszych lub rodzin z małymi dziećmi.

Guest House Prodanovi – pensjonat znajduje się 200 metrów od przystanku autobusowego w Sozopolu i pół kilometra od starego miasta. Polecamy to miejsce ze względu na dobrą lokalizację, przystępną cenę i przyjazną atmosferę.
Sprawdź ceny noclegów w Guest House Prodanovi w porównywarce cen – tutaj

Hotel Aquamarine – hotel znajduje się blisko plaży Harmanite, około 500 metrów od przystanku autobusowego w Sozopolu i około 800 metrów od starego miasta. W hotelu znajdziecie dobre warunki i przystępne ceny (100-150 zł za pokój dwuosobowy).
Sprawdź ceny noclegów w Hotelu Aquamarine w porównywarce cen – tutaj

Sozopol

Sozopol

Sozopol amfiteatr

Sozopol amfiteatr. W pierwszej połowie września odbywa się w Sozopolu Festiwal Sztuki Apollonia ku czci greckiego boga Apolla. Przez 10 kolejnych dni odbywają się tu liczne pokazy teatralne i filmowe, wystawy malarskie i fotograficzne, wieczory literackie i koncerty. Wybierając się w tym czasie do Sozopola można więc liczyć na dodatkowe artystyczne doznania.

Sozopol - cerkiew św i św Xyryla i Metodego

Sozopol – cerkiew św i św Xyryla i Metodego

Sozopol - cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy

Sozopol – cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy

Sozopolis

Sozopolis

Sozopol - kaplica św. Jerzego

Sozopol – kaplica św. Jerzego

Sozopol - kaplica św. Konstantyna i św. Heleny

Sozopol – kaplica św. Konstantyna i św. Heleny

Sozopol - Lidl

Sozopol – Lidl

Sozopol - Muzeum Archeologiczne

Sozopol – Muzeum Archeologiczne

Sozopol - plaża

Sozopol – plaża

Sozopol - przylądek

Sozopol – przylądek

Sozopol - stare miasto

Sozopol – stare miasto

Sozopol - stare miasto - ruiny starożytne

Sozopol – stare miasto – ruiny starożytne

Sozopol - stare miasto nocą

Sozopol – stare miasto nocą

Sozopol - stare miasto - poczta

Sozopol – stare miasto – poczta

Wyspa św. Jana (Sozopol)

Wyspa św. Jana – ok. 1 km od Sozopolu – Kościół św. Jana ze szczątkami Jana Chrzciciela