ZŁOTE PIASKI

Nasze wrażenia z podróży, dojazd, atrakcje, noclegi, przewodnik turystyczny

Złote Piaski w skrócie

Przydatne linki:
Rozkład jazdy autobusów miejskich w Warnie – linia 409 do Złotych Piaskówtutaj
Rozkład jazdy autobusów – Dworzec w Warnie (Avtogara Varna)tutaj
Rozkład jazdy autobusów z Burgas do Warny (z Dworca Południowego – Jug)tutaj
Noclegi – tani i bardzo dobry hotel blisko plaży – Hotel Ermatutaj

W dwóch zdaniach o Złotych Piaskach

Tętniący życiem kurort, sprawiający bardzo dobre wrażenie. Dla nas osobiście pod każdym względem bardziej atrakcyjny od Słonecznego Brzegu. W lipcu i sierpniu bardzo tłoczno, idealna pora na przyjazd to czerwiec i wrzesień, kiedy kurort jeszcze działa niemal na sto procent, a ludzi jest o ponad połowę mniej.

Nasza ocena Złotych Piasków: 9/10

Złote Piaski

Naszym zdaniem…

Złote Piaski są bardzo popularnym kurortem w sezonie wakacyjnym, niemal zamierającym od jesieni do wiosny. Po sezonie większość hoteli, barów i restauracji jest nieczynna. Kurort ma dwa różne oblicza – jest niesłychanie zatłoczony w lipcu i sierpniu, a czerwiec i wrzesień to czas, w którym turystów jest co prawda także sporo, jednak na tyle mało, że kurort jawi się w miarę spokojnym miejscem, w którym doskonale czuć się będą także ci, którzy w Złotych Piaskach chcieliby odnaleźć „spokojną przystań”.

Na nas Złote Piaski zrobiły bardzo dobre wrażenie (w kontraście do największego kurortu bułgarskiego, Słonecznego Brzegu, który nam nie przypadł do gustu). Złote Piaski są mniejsze od Słonecznego Brzegu i może dzięki temu wypoczywa się tu przyjemniej. Złote Piaski mają też w sobie „to coś”, pewną magię, która sprawiała, że czuliśmy się tu wyśmienicie przez cały pobyt. To są nasze subiektywne odczucia, więc inne osoby mogą mieć zupełnie inne zdanie na ten temat.

Złote Piaski to kurort, w którym doskonale będą czuli się ci, którzy chcą imprezować, nie brak tutaj barów, klubów nocnych, dyskotek, ale także powinien spełnić oczekiwania osób, szukających odpoczynku raczej w spokojnym miejscu.

Złote Piaski - plaża

Złote Piaski – plaża – płatna strefa. Miejsce pod parasolem – 10 lewów, tyle samo trzeba zapłacić za leżak.

Złote Piaski (bułg. Златни Пясъци, Złatni Piasyci) to jeden z najpopularniejszych kurortów nie tylko w Bułgarii, ale także na całym wybrzeżu Morza Czarnego. Kurort znajduje się kilkanaście kilometrów od trzeciego co do wielkości miasta w Bułgarii – Warny.

Początki Złotych Piasków sięgają drugiej połowy poprzedniego wieku. Budowa kurortu rozpoczęła się w 1957 roku, a jego rozbudowa nigdy się nie zakończyła. Obecnie mieści się w nim bardzo dobrze rozbudowana baza hotelowa (około 250 hoteli) oraz gastronomiczno-rozrywkowa (liczne bary, restauracje, sklepy, dyskoteki, night cluby, itp.).

Złote Piaski były jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków w czasach PRL. Przez ostatnie lata kurort ponownie zyskuje na popularności w Polsce. Obecnie Polacy należą do narodów najczęściej odwiedzających Złote Piaski.

Podróż

Dojazd do Złotych Piasków

Do Złotych Piasków dojedziemy bez kłopotu z Warny autobusami komunikacji miejskiej (linia 409, przystanek znajduje się po drugiej stronie ulicy po wyjściu z dworca autobusowego). Czekając na przystanku z walizkami możemy być pewni, że co pewien czas zatrzymywać się będą taksówki, a taksówkarze będą proponować kurs do Złotych Piasków w niewielkiej cenie od osoby (cena oferowana przez taksówkarzy jest z reguły taka sama lub niewiele wyższa od ceny biletu autobusowego).

Decydując się na podróż autobusem miejskim warto wiedzieć, że bilety kupimy bezpośrednio u konduktorki w autobusie (2018), która podejdzie do nas sama. Bilet autobusowy do Złotych Piasków kosztuje 3 lewy (2018).

Chcąc się dostać do Warny z Burgas możemy skorzystać z pociągów lub autobusów (autobusy jeżdżą zarówno z dworca południowego, jak i zachodniego. Więcej połączeń jest jednak z dworca południowego (Avtogara Jug).

Rozkład jazdy autobusów miejskich w Warnie – linia 409 do Złotych Piaskówtutaj
Rozkład jazdy autobusów – Dworzec w Warnie (Avtogara Varna)tutaj
Rozkład jazdy autobusów z Burgas do Warny (z Dworca Południowego – Jug)tutaj
Rozkład jazdy pociągów z Burgas do Warny można sprawdzić – tutaj

 

Złote Piaski - Hotel Erma

Złote Piaski – hotel Erma

Spanie

Noclegi w Złotych Piaskach

Z własnego doświadczenia możemy polecić hotel Erma, w którym zatrzymaliśmy się na dłuższy czas. Mieliśmy duży, przestronny pokój, balkon z widokiem na morze, doskonałe śniadania w cenie noclegu (najlepsze śniadanie z jakimi spotkaliśmy się nie tylko w Bułgarii, ale licząc także inne wyjazdy turystyczne czy biznesowe).

Plusy:

  • doskonała lokalizacja, bardzo blisko plaży
  • wygodne pokoje
  • doskonałe śniadania (niezliczona ilość różnorodnych dań i napojów, z owocami, ciastem i lodami na deser)
  • bardzo niska, biorąc pod uwagę jakość otrzymanych usług, cena.

Minusy:

  • przy wymeldowaniu musieliśmy około 5 minut poczekać na recepcji, aż ktoś sprawdzi, czy oddajemy pokój w nienaruszonym stanie. Procedura wymeldowania pozostawiła u nas mały niesmak, choć rozumiemy, że sprawdzanie pokoju przy wymeldowaniu nie wzięło się znikąd.

 

 

Złote Piaski

Złote Piaski, 2018.

Złote Piaski

Złote Piaski, deptak przy plaży, wrzesień 2018.

 

Złote Piaski

Złote Piaski, 2018.

Złote Piaski - zajebiście niskie ceny

Złote Piaski – zajebiście niskie ceny – tylko z nazwy. Ceny w sklepie podobne do cen w innych marketach na terenie kurortu. Ogólnie z zakupami w Złotych Piaskach nie powinniście mieć problemów. Na terenie kurortu, niemal co parę kroków znajdziemy jakiś market. Po sezonie wysokim część z nich jest zamykana, ale i tak bez problemu znajdziemy czynny sklep. Ceny są nieco wyższe niż w marketach w „normalnych miastach”, takich jak na przykład pobliska Warna. Ale to nie powinno nikogo dziwić, bowiem tak jest w każdym popularnym kurorcie na świecie.

 

Złote Piaski - McDonalds przy plaży

Złote Piaski – McDonalds przy plaży

 

Złote Piaski plaża

Złote Piaski plaża

 

Złote Piaski - plaża

Złote Piaski – plaża

 

Złote Piaski - Warshawa

Złote Piaski – hotel i restauracja Warshawa (2018)

 

Złote Piaski - amfiteatr

Złote Piaski – amfiteatr